Great Yorkshire Show 2018

Here are the results of the Great Yorkshire Show, an iconic three-day event from 10 to 12 July, and one of the biggest agricultural events in the English calendar. The Judge this year was George Somerville.

Bull born on or before 31 December 2015 (Class 1)

1st Lowther Hugano - Mr C Lowther

Bull born in 2016 (Class 2)

1st King David of Upsall (P) - Mr G C Turton
2nd Meonside Kilimanjaro - D & T Bradley Farmer
3rd Sleightholme Foxtail 2nd - Mr P J James
4th Langhams Kansas Star - A & C Farms

Bull born on or after 1 January 2017 (split class - up to 24 March 2017) (Class 3)

1st Willingham Lieutenant Commander - Mr A Haigh
2nd Shawhill Leroy (P) - Thomson, Roddick & Laurie
3rd Highlee Lenny - Mrs T L Severn
4th Lancelot of Upsall (P) - Mr G C Turton
5th Podehole Lionheart - A & C Farms

Bull born on or after 1 January 2017 (split class - from 25 March to May 2017) (Class 3b)

1st Sowerby Parks Gypsy Leader - S & G Hunt
2nd Coldrochie Leif - Mrs T L Severn
3rd Podehole Landmark - Mr H C Horrell
4th Northworth Lancelot - Miss V A Hainsworth
5th Roundhill Lenny - Miss E L Trueman
6th Warmington Laurence - Mr R F Leach

Female in-calf or in-milk born before 31 December 2013 (Class 4)

1st Roundhill Saffron Rose - Miss E L Trueman
2nd Newfields Goddess Foxglove - Mr M D Abrahams CBE DL
3rd Stonehills Lancaster Viking - Mr G L Riby
4th Roadway Farzana Tanzy - Mr T A Jackson

Female in-calf or in-milk born on or between 1 January 2014 and 31 December 2015 (Class 5)

1st Albion Jilt Jadaza - Juaul Farms
2nd Shawhill Lady Jessica (H) - Thomson, Roddick & Laurie
3rd Uppermill Secret Sandra - S & G Hunt
4th Rumsden Rita Jewel - Mrs D Wilkins

Female born in 2016, on or between 1 January and 31 December (split class - up to 20 March 2016) (Class 6a)

1st Highlee Kinder Rose - Mrs T L Severn
2nd Wenmar A Tessa - S & G Hunt
3rd Podehole Tessa Kerboodle - Mr H C Horrell
4th Albion Tanzy Karissa - Juaul Farms
5th Roundhill Augusta Kahlua - Miss E L Trueman
6th Meonhill Secret Katie - L E P Farms

Female born in 2016, on or between 1 January and 31 December (split class - from 21 March to 31 December 2016) (Class 6b)

1st Meonhill Secret Silky - L E P Farms
2nd Headlind Rosette Kitty - Mr T A Jackson
3rd Jodame Kikidee - Mr M R and Mrs J E Souter
4th Shawhill Rosebud Kool - Thomson, Roddick & Laurie
5th Langhams Kalila Maisie
6th Rumsden Rita Kirsten - Mrs D Wilkins

Female born in 2017, on or after 1 January and before 1 April (split class - up to 28 February) (Class 7a)

1st Meonside Foxglove Tansy - D & T Bradley-Farmer
2nd Ury Maid X1206 of Upsall - The Hon. G C Turton
3rd Kimrina Lottie - Miss C J Ward
4th Beautry Lyric - Mr S C Currie
5th Newfields Lisa Foxglove - Mr M D Abrahams CBE DL
6th Meonhill Blythesome Jodi - L E P Farms

Female born in 2017, on or after 1 January and before 1 April (split class - from 1 March to 1 April) (Class 7b)

1st Meonhill Candy Queen - L E P Farms
2nd Highlee Enya Lovai - Mr P Coates
3rd Podehole Tessa Lara - Mr H C Horrell
4th Lowther Melody 535 - Mr C Lowther
5th Shawhill Beatrice Lottie - Thomson, Roddick & Lawrie
6th Beautry Rose Lolita - Mr S C Currie

Female born in 2017, on or after 1 April (split class - up to 30 April) (Class 8a)

1st Warmington Molly - Mr R F Leach
2nd Stonehills Lovely Eve - Mr G L Riby
3rd Jodame Lulu - Mr M R and Mrs J E Souter
4th Meonside Lily Langtree - D & T Bradley-Farmer
5th Podehole Irene Lilac - Mr H C Horrell
6th Sowerby Parks Rothes Queen 2nd - S & G Hunt

Female born in 2017, on or after 1 April (split class - from 1 May)

1st Tessa X1274 of Upsall - The Hon. G C Turton
2nd Juaul Maryann Lothlorien - Juaul Farms
3rd Willingham Catriona Rosebud Lilly - Mr A Haigh
4th Ramsden Tess Lullaby - Mrs D Wilkins
5th Northworth Lacey - Miss V A Hainsworth

Overall Champion

Champion Highlee Kinder Rose - Mrs T L Severn
Reserve Wenmar A Tessa - S & G Hunt

Male Champion

Champion Lowther Hugano - Mr C Lowther
Reserve Sowerby Park Gypsy Leader - S & G Hunt

Female Champion

Champion Highlee Kinder Rose - Mrs T L Severn
Reserve Wenmar A Tessa - S & G Hunt

Junior Champion

Champion Sowerby Park Gypsy Leader - S & G Hunt
Reserve Meonhill Candy Queen - LEP Farms

Interbreed Blythewood Pair

Highlee Kinder Rose - Mrs T L Severn and King David of Upsall - Hon. G Turton

Pair of animals, one male and one female, bred by the exhibitor

1st Mrs T L Severn
2nd D & T Bradley-Farmer
3rd The Hon. G C Turton
4th S & G Hunt
5th Mr C Lowther
6th A & C Farms

Group of three animals, the property of the same exhibitor

1st S & G Hunt
2nd Mrs T L Severn
3rd Mr H C Horrell
4th The Hon. G C Turton
5th Juaul Farms
6th Mr T A Jackson