Royal Highland Show 2019

Here are the results of the Royal Highland Show held at the Royal Highland Centre in Ingliston, Edinburgh from 20-23 June. The Royal Highland Show is the flagship event of Scottish charity ‘The Royal Highland and Agricultural Society of England’. This four day event has an annual economic impact estimated at over £65 million. The Judge this year was Jack P Ramsay.

Female born on or after 1 April 2018

1st Glebefarm Duchess Molly M606 - Alfie Shaw
2nd Highlee Blackbrook Millie - Tracy Severn
3rd Podehole Tessa Moneypenny - Harry Horrell
4th Roundhill Millie - Emma Trueman
5th Crichton Patsy - T and I Walling
6th Headlind Duchess Monica - T A Jackson (Headlind Partners)

Female born after 1 January and on or before 31 March 2018 (split class - class A)

1st Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw
2nd Juaul Maryann Magdalaina - Balnabroich Farms
3rd Meonside Lily May - D and T Bradley Farmer
4th Beautry Shuna Jodie - Stuart Currie
5th Coldrochie Catriona Rosebud - D and T Bradley Farmer
6th Highlee Duchess Matilda - Tracy Severn

Female born after 1 January and on or before 31 March 2018 (split class - class B)

1st Coldrochie Broodhooks - W J and J Green
2nd Meonside Hyacynth Misty - D and T Bradley Farmer
3rd Podehole Irene Melody - Harry Horrell
4th Knockenjig Duchess M1989 - David and Rosemary Dickie
5th Headlind Foxglove Tanzy Missy - T A Jackson (Headlind Partners)
6th Rookwith Lily M322 - Page Farm Partnership

Female born in 2017

1st Trowbridge Tessa Linsay - Tom McMillan
2nd Podehole Tessa Lotus - Harry Horrell
3rd Podehole Tessa Lara - Harry Horrell
4th Cairnsmore Libby Beyonce - B Landers and Son
5th Cairnsmore Lois - B Landers and Son
6th Gilven Irene Lapwing - Clark Farms

Female in-milk or in-calf born on or before 31 December 2016

1st Podehole Gypsy Game - Harry Horrell
2nd Alvie Lovely Jemima - Stuart G Mair and Sons
3rd Headlinds Rosette Kitty - T A Jackson (Headlind Partners)
4th Podehole Madeline Glamour - Harry Horrell
5th Miltonlockhart Juicy Couture - James Currie and Sons
6th Roundhill Saffron Ruby - Emma Trueman

Bull born on or after 1 April 2018

1st Rookwith Marvellous - Page Farm Partnership
2nd Glenisla Macleod - Major J P O and Miss C M Gibb
3rd Beautry Malfoy - Stuart Currie
4th Portnadoran Maestro - Audrey MacDonald
5th Eastmill Magic - Firm of Doldy Farms
6th Knockenjig Mascot - David and Rosemary Dickie

Bull born after 1 January and on or before 31 March 2018

1st Glenisla Masterton - Major J P O and Miss C M Gibb
2nd Glenisla Maestro - Major J P O and Miss C M Gibb
3rd Highlee Milo - Tracy Severn
4th Sowerby Parks Magnus - S and G Hunt
5th Farlam Maximus - Cathryn Williamson
6th Knockenjig Morpheus - David and Rosemary Dickie

Bull born in 2017

1st Highlee Lenny - Tracy Severn
2nd Miltonlockhart Landlord - William Allan
3rd Muiresk Lord Mair - Stuart G Mair and Sons

Bull born on or before 31 December 2016

1st Dunsyre Horatio - T A Jackson (Headlind Partners)
2nd Balgay Journeyman - William Allan

SPI Best Junior Female

Trowbridge Tessa Linsay - Tom McMillan

SP1A Reserve Junior Female

Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw

SP2 Best Female - The Uppermill Perpetual Challenge Cup

Trowbridge Tessa Linsay - Tom McMillan

SP3 Reserve Female

Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw

SP4 Best Bull born on or after 1 January 2018 - The Emilio R Casares Junior Memorial Champion Challenge Cup (classes 204/205)

Rookwith Marvellous - Page Farm Partnership

SP5 Best Junior Bull

Rookwith Marvellous - Page Farm Farmership

SP6 Best Bull - The Carlos Duggan Memorial Trophy

Highlee Lenny - Tracy Severn

SP7 Reserve Bull

Rookwith Marvellous - Page Farm Partnership

SP8 Breeder of Best Bull - Bronze Medal

Highlee Lenny - Tracy Severn

SP9 Best Bull bred by Exhibitor - The Mains Farm Perpetual Trophy

Highlee Lenny - Tracy Severn

SP10 Junior Champion

Trowbridge Tessa Linsay - Tom McMillan

SP11 Reserve Junior Champion

Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw

SP12 Overall Champion - The Duthie Perpetual Challenge Cup for Best Animal, Breedplan UK Prize, Champion Medal

Trowbridge Tessa Linsay - Tom McMillan

SP13 Reserve Overall Champion

Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw

SP14 Best Animal Bred by Exhibitor

Glebefarm Cherry May - Alfie Shaw

SP15 Best Pair, consisting of one Male and one Female of any age, bred by Exhibitor - The Eduardo-Bullrich Perpetual Silver Challenge Cup

Beautry Malfoy and Beautry Tessa Mildred - Stuart Currie

SP16 Best Group, consisting of one Bull and two Females - The B M Durno Perpetual Silver Challenge Cup

Beautry Malfoy, Beautry Tessa Mildred and Beautry Shuna Myrtle - Stuart Currie

SP17 Best Pair, the progeny of one animal, bred by Exhibitor - The Redhill World Conference Trophy

Glenisla Maestro and Glenisla Macleod - Major J P O and Miss C M Gibb