2019 Show Results

Here are the results of various shows around the UK during 2019, where we have been advised of the information.

Woodhall Spa Country Show – 9 May (Judge: Mr R Paisley)

Champion Podehole Madeline - Harry Horrell
Reserve Podehole Tessa Moneypenny - Harry Horrell

Central and West Fife Show – 1 June (Judge: Bruce Campbell)

Champion Wells Serena - John Wood

Royal Three Counties Show - 1 June (Judge: Steve Johnson)

Cow or heifer in calf or in milk with calf at foot
1st Dinmore Zoe Katrina - P R Dawes
2nd Lynthorpe Barrington Duchess 2nd EX90 - Stanford Park Farm
3rd Dinmore Zoe Kardashian - P R Dawes
4th Glebedale Krispy Kreme - T and K Bodily

Heifer born in 2017
1st Caramba Sweet Love - G Hunt
2nd Wenmar Perfect Pride - Park, Baird and Hamilton
3rd Warmington Molly - R F Leach
4th Wenmar Victoria - G Hunt

Heifer born in 2018
1st Winwick Gypsy May - T Cockerill
2nd Stanford Park Wineberry Whisper - Stanford Park Farm
3rd Winwick Barrington Mabel -T Cockerill
4th Warmington Primula - R Leach
5th Hanley Skjaklin Phoebe - D Bown

Bull born on or before 31 December 2017
1st Kassam of Longfield - Stanford Park Farm
2nd Warmington Chalkie 285 - R Leach
3rd Chapelton Lancer - P R Dawes

Bull born on or after 1 January 2018
1st Charlesbury Fredrick - Park, Baird and Hamilton
2nd Stanford Park Mighty Wyvis - Stanford Park Farm
3rd Richaven Monsoon - D Bown
4th Stanford Park Masterkey - Stanford Park Farm

Champion Kassam of Longfield - Stanford Park Farm
Reserve Dinmore Zoe Katrina - P R Dawes

Royal Cheshire County Show – 18 and 19 June

350 Heifer
1st Bridgehouse Cordelia Naomi 1015 - Brenda Sutton
2nd Bridgehouse Zigzag Matilda - Isla Gibbon

351 Bull
Bridgehouse Louis 999 - Brenda Sutton

352 Heifer
1st Bridgehouse Julia Lexi 1000 - Brenda Sutton
2nd Bridgehouse Catrina Lucy - Brenda Sutton
3rd Bridgehouse Jolene Larissa - Isla Gibbon

353 Cow
1st Dinmore Zoe Katrina - Paul Dawes
2nd Dinmore Zoe Kardashian - Paul Dawes
3rd Bridgehouse Cordelia Jemima 892 - Brenda Sutton
4th Bridgehouse Holly Kristel 971 - Brenda Sutton

354 Pair of animals
1st Dinmore Zoe Katrina and Dinmore Zoe Kardashian - Paul Dawes
2nd Bridgehouse Cordelia Jemima and Bridgehouse Julia Lexi - Brenda Sutton

Junior champion Bridgehouse Cordelia Naomi 105 - Brenda Sutton
Reserve Bridgehouse Zigzag Matilda - Isla Gibbon

Champion Dinmore Zoe Katrina - Paul Dawes
Reserve Dinmore Zoe Kardashian - Paul Dawes

Lincolnshire Show - 19 June (Judge: Mr M Holmes)

254 Bull born before 1 January 2018
1st Highlee Larkin (H) (TW) - Mr G M T Foljambe

255 Bull born on or after 1 January 2018
1st Mineshop Maximilian (P) (ET) - Chris Nye
2nd Osberton Jack (H) - Mr G M T Foljambe

257 Cow or heifer in-calf or with calf at foot born on or before 31 December 2016
1st Osberton Wendy 5th - Mr G M T Fojambe

258 Heifer born on or between 1 January and 31 December 2017
1st Osberton Victoria 11th (H) - Mr G M T Foljambe

259 Maiden heifer born on or after 1 January 2018
1st Greenley Heathermaid Margaret (P) - Andrew Wright
2nd Mineshop Primrose M218 (P) (ET) - Chris Nye
3rd Greenley Joyful Melody (P) - Andrew Wright
4th Taurus Tanzy Molly (P) - Hutson and Son

Male champion Highlee Larkin (H) (TW) - Mr G M T Foljambe
Reserve Mineshop Maximilian (P) (ET) - Chris Nye

Female champion Osberton Victoria 11th (H) - Mr G M T Foljambe
Reserve Greenley Heathermaid Margaret (P) - Andrew Wright

Champion Highlee Larkin (H) (TW) - Mr G M T Foljambe
Reserve Mineshop Maximilian (P) (ET) - Chris Nye

Royal Norfolk Show - 26 June (Judge: Bobby Landers)

305 Heifer born on or after 1 January 2018
1st Glenariff Morna Broadhooks - N J and A M Barrett
2nd Tollesbury Marigold DX609 - Dr A V and A K M St Joseph
3rd Sowerby Parks Welsh Lily - Graham Hunt
4th Mineshop Primrose M218 - Chris Nye

306 Heifer born on or between 1 January and 31 December 2017
1st Caramba Secret Love - Graham Hunt
2nd Wenmar Victoria - Graham Hunt
3rd Redhazel Lady Broadhooks - MacGregor Farming Partnership
4th Glenariff Princess Loretta - N J and A M Barrett

307 Cow in-milk, in-calf or with calf at foot, born before 1 January 2017
1st Glenariff Garnet Broadhooks - N J and A M Barrett
2nd Tollesbury Foxglove Kitti Wake - Dr A V and A K M St Joseph

308 Bull born on or after 1 January 2018
1st Sowerby Parks Magnus - Graham Hunt
2nd Oakes Mission - Lee Oakes
3rd Glenariff Montana - N J and A M Barrett
4th Glenariff Mark - N J and A M Barrett

309 Bull born before 1 January 2018
1st Windrush Kingmaker - N J and A M Barrett
2nd Redhazel Lord - MacGregor Farming Partnership

Male champion Sowerby Parks Magnus - Graham Hunt
Reserve Oakes Mission - Lee Oakes

Female champion Glenariff Morna Broadhooks - N J and A M Barrett
Reserve Caramba Secret Love - Graham Hunt

Champion Glenariff Morna Broadhooks - N J and A M Barrett
Reserve Sowerby Parks Magnus - Graham Hunt

Black Isle Show - 1 August

Bull born on or after 1 August 2017
1st Farlay Maximus - Balnespick Shorthorns

Cow, any age
1st Lowther Sally - Eilidh Mackenzie
2nd Alvie Lovely Gael - Balnespick Shorthorns
3rd Smallburn Katie - Glenrinnes Farms Ltd
Best from Ross Lowther Sally - Eilidh Mackenzie

Heifer, one or two years old
1st Smallburn Lily - Christopher Coghill
2nd Gilven Butterfly Lexi - Glenrinnes Farms Ltd
3rd Farlay Lily Marigold - Balnespick Shorthorns

Calf, bull born on or after 1 August 2018
1st Smallburn - Eilidh Mackenzie
2nd Kincraig - Balnespick Shorthorns
Best from Ross Smallburn - Eilidh Mackenzie

Calf, heifer born on or after 1 August 2018
1st Smallburn Melissa - Christopher Coghill

Pair of Shorthorns from the same exhibitor
1st Smallburn Melissa and Smallburn Lily - Christopher Coghill
2nd Smallburn Katie and Gilven Butterfly - Glenrinnes Farms Ltd
3rd Kincraig - Balnespick Shorthorns
4th Muir of Ord - Eilidh Mackenzie

Group of three Beef Shorthorn from the same exhibitor
1st Kincraig - Balnespick Shorthorns

Male champion Farlay Maximus - Balnespick Shorthorns
Reserve Smallburn - Eilidh Mackenzie

Female champion Lowther Sally - Eilidh Mackenzie
Reserve Alvie Lovely Gael - Balnespick Shorthorns

Champion Lowther Sally - Eilidh Mackenzie
Reserve Farlay Maximus - Balnespick Shorthorns

Herdsman Lowther Sally - Eilidh Mackenzie

Opposite sex to champion Farlay Maximus - Balnespick Shorthorns

Best from Ross Lowther Sally - Eilidh Mackenzie

burwarton Show - 1 August (Judge: Mr C Horton)

Bull, any age
1st Schofield Micky - T Smith
2nd Wenmar Kanashka - N Madeley

Cow or heifer in-calf or with calf at foot
1st Dinmore Zoe Kairina - P R Dawes
2nd Dinmore Zoe Kardasian - P R Dawes

Heifer born in 2017
1st Madeley Enda Jane - N Madeley

Heifer born in 2018
1st Greenley Mandy Floss - G Towers and R Heard

Pair of animals in above classes
1st P R Dawes
2nd N Madeley

Male champion Schofield Micky - T Smith
Reserve Wenmar Kanashka - N Madeley

Female champion Greenley Mandy Floss - G Towers and R Heard

Overall champion Schofield Micky - T Smith
Reserve Greenley Mandy Floss - G Towers and R Heard

Turriff Show - 1 August (Judge: David Dickie)

Bull born on or between 1 June 2017 and 31 May 2018
1st Muiresk Lord Mair - Stuart G Mair and Sons
2nd Trainview Prince Liam - Valerie Orr

Bull calf born on or after 1 June 2018
1st Muiresk Massiah - Stuart G Mair and Sons
2nd Trainview Pirnce Navid - Valerie Orr
3rd Rattray Nightshift - Rattray Estate Ltd

Cow born before 1 June 2016
1st Hurtiso Haylie - Rattray Estate Ltd
2nd Ballyvaddy Princess - Valerie Orr
3rd Alison Watt
4th Hildaland Madeline - Rattray Estate Ltd

Heifer born on or between 1 June 2016 and 31 May 2017
1st Dunsyre Iona 31st - R and K Williams
2nd Strathisla Lauren - Alison Watt
3rd Gilven Butterfly Lexi - Alister Laing

Heifer born on or between 1 June 2017 and 31 May 2018
1st Coldrochie Broadhooks M8 - W J and J Green
2nd Muiresk Lady Augusta - Stuart G Mair and Sons
3rd Strathisla Madonna - Alison Watt
4th HW Margo 2nd - Stuart G Mair and Sons
5th Smallburn Maisey - Alison Watt
6th Rattray Maddie - Rattray Estate Ltd

Heifer calf under one year old on the day of the show
1st Rattray Naddie - Rattray Estate Ltd
2nd Alison Watt

Male champion Muiresk Lord Mair - Stuart G Mair and Sons
Reserve Muiresk Massiah - Stuart G Mair and Sons

Female champion Coldrochie Broadhooks M8 - W J and J Green
Reserve Dunsyre Iona 31st - R and K Williams

Champion Coldrochie Broadhooks M8 - W J and J Green
Reserve Muiresk Lord Mair - Stuart G Mair and Sons