Beef Shorthorn logo
Cow
Show Results

Agri Expo, Carlisle – October 2023

Bull Classes 1 to 3

Class 1 – Bull calf born in 2022

  • 1st  Charlie Fletcher – Redstones Snowman
  • 2nd  Miss L Crowther & Mr M Gray – Buckenhill Shandy
  • 3rd  Headlind Partners – Headlind Soldier

 Class 2 – Bull calf born between 1 Jan 2023 and 28 Feb 2023

  • 1st  R J Steen – Hazelbank Tiger
  • 2nd  Headlind Partner – Headlind Tomahawk
  • 3rd  Stanford Park Farm – Stanfordpark Task Master

Class 3 – Bill calf born between 1 Mar 2023 and 20 Apr 2023

  • 1st  Natalie Hynd – Westbroad Trident
  • 2nd  S & G Currie- Beautry Talisman
  • 3rd  Duncan Welsh- Westbroad Tristan

Male Champion

  • R J Steen – Hazelbank Tiger

Reserve Male Champion

  • Charlie Fletcher – Redstones Snowman

Heifer Classes 4 to 8

Class 4 – Heifer calf born in 2022

  • 1st  Mrs L Townsend – Coxhill Magic – S803
  • 2nd  Millie & Boomer Birch – Highsky Erin’S Elizabeth
  • 3rd  Duncan Welsh – Westbroad Joyfull Summer

Class 5 – Heifer calf born between 01 Jan 23 to 20 Jan 23

  • 1st  S Ryder – Ryden Tequila
  • 2nd  S Ryder – Ryden Taboo
  • 3rd  Gerald Turton – Augusta 1735 Of Upsall

Class 6 – Heifer calf born between 21 Jan 23 to 29 Feb 23

  • 1st  Millie & Boomer Birch – Highsky Enchantments Empress
  • 2nd  Mr & Je Souter – Jodame Princess Tamzin
  • 3rd  Caitrina Ward – Kimrina Treacle

Class 7 – Heifer calf born between 01 Mar 23 to 31 Mar 23

  • 1st  A Thornber & Daughters – Blackbrook Heathermaid True
  • 2nd  A Thornber & Daughters – Blackbrook Madeline Tris
  • 3rd  Charles Lowther – Lowther Gaia Z1

Class 8 – Heifer calf born between 01 Apr 23 to 31 May 23

  • 1st  Natalie Hynd – Westbroad Bramble Tina
  • 2nd  R J Steen – Runleymill Duchess Twiggy
  • 3rd  R J Steen – Hazelbank Lily – T41

Female Champion

  • A Thornber & Daughters – Blackbrook Heathermaid True

Reserve Female Champion

  • A Thornber & Daughters – Blackbrook Madeline Tris

OVERALL CHAMPION and WINNER OF THE  SANDWICK PERPETUAL TROPHY NATIONAL CALF SHOW TROPHY

  • A Thornber & Daughters – Blackbrook Heathermaid True

RESERVE OVERALL CHAMPION

  • A Thornber & Daughters – Blackbrook Madeline Tris

PAIRS

  • 1. A Thornber & Daughters
  • 2. Natalie Hynd
  • 3. Gerald Turton

YOUNG HANDLERS

Junior Class – Dylan MacKenzie

Senior Class – Charlie Fletcher

OVERALL WINNER YOUNG HANDLERS TROPHY

Dylan MacKenzie