Beef Shorthorn logo
Cow
Show Results

Royal Welsh Show – 24th July 2023

The Royal Welsh Judging of Beef Shorthorn classes took place on Monday, 24th July 2023. The Beef Shorthorn judge for the day was Mr Andrew Ivinson of Sandwick Farm, Cumbria.

Our thanks to all exhibitors for a fabulous Show and excellently turned out Beef Shorthorns.

Class 572 – BULL, born on or before 31 Dec 2021 – Sponsored by Marhall Herd

  • 1st 3353 MILLERSTON KASPER (H) Mrs Mary Cormack
  • 2nd 3354 RUNLEYMILL REGGIE (H) Iken Hall Farms
  • 3rd 3356 STRATHENDRICK RHINESTONE COWBOY (H) Mr T Allan Jackson, Headlind Partners

Class 573 – BULL, born on or after 01 Jan 2022 – Sponsored by Tynedale Vets

  • 1st 3366 LLWYNHYWEL SHERRIFF (P) Messrs Evans & Price
  • 2nd 3362 WESTBROAD SCOTIA (P) Natalie Hynd
  • 3rd 3357 LANGHAMS SULLIVAN Mr Andre Vrona
  • 4th 3359 JODAME SAM (P) Michael & Joanne Souter
  • 5th 3365 MAPLEGEM GLADIATOR Baird, Edwards & Timbrell
  • 6th 3358 HEADLIND SULTAN (P) Mr T Allan Jackson, Headlind Partners

Class S.574 – RWAS Special Rosette – For the best male exhibit born on or after 1 January 2020

  • LLWYNHYWEL SHERRIFF (P) Messrs Evans & Price

Class S.575 – RWAS CHAMPIONSHIP ROSETTE – For the best male exhibit (classes 572-573) – Sponsored by Rowanberry Herd

  • Champion Male 3353 MILLERSTON KASPER (H) Mrs Mary Cormack
  • Reserve Champion Male 3366 LLWYNHYWEL SHERRIFF (P) Messrs Evans & Price

Class 576 – FEMALE, in milk or in calf born on or before 31 Dec 2020 – Sponsored by Cairnsmore Herd – Five forward

  • 1st 3373 OCEANVIEW PERFECTION (P) VG 88 AK and JK Smith
  • 2nd 3372 DINMORE PEONY (P) Messrs Evans & Price
  • 3rd 3374 CREAGA SKYLER (RO)(P) Charlesbury Livestock (Baird and Park)
  • 4th 3371 BRYNMAWR FIRESTORM FFION (H) (ET) VG 85 Susan Parry
  • 5th 3370 CASTLEMOUNT MATRIX STRAWBERRY 3 (P) EX 95 Messrs Evans & Price

Class 577 – FEMALE, born on or between 01 Jan 2021 and 31 Dec 2021 – Sponsored by LLwynhywel Herd

  • 1st 3386 MEONSIDE IRANIA ROSEBUD RAVEN (P) Iken Hall Farms
  • 2nd 3384 JODAME CARA RIO (P) Michael & Joanne Souter
  • 3rd 3381 GLEBEDALE PRIMROSE (P) Mrs Jill Williams & T&K Bodily
  • 4th 3379 MILLERSTON IRANIA RAINBOW (H) Mrs Mary Cormack
  • 5th 3380 COWFORD FLOSSY ROBYN (H) Messrs Evans & Price
  • 6th 3390 LANGHAMS GENOA RANA (P) Mr Andre Vrona

Class 578 – FEMALE, born. on or after 01 Jan 2022 – Sponsored by Premier Cattle Services (Emma Smith) 18 forward

  • 1st 3401 JODAME SUZIE Q (P) Michael & Joanne Souter
  • 2nd 3393 TREVENTON SATIN (P) AK and JK Smith
  • 3rd 3402 HURSLEY FLOSSY SAFFRON (P) Baird, Edwards & Timbrell
  • 4th 3404 JODAME CARA SCARLETT (P) Michael & Joanne Souter
  • 5th 3409 GLEBEDALE ROSEBUD SAVANNAH (H) Mrs Jill Williams & T&K Bodily
  • 6th 3391 CREAGA UTOPIA (RO) Charlesbury Livestock (Baird and Park)

RWAS CHAMPIONSHIP ROSETTE – For the best female exhibit

  • Female Champion 3373 OCEANVIEW PERFECTION (P) VG 88 AK and JK Smith
  • Reserve Female 3386 MEONSIDE IRANIA ROSEBUD RAVEN (P) Iken Hall Farms

PENCAMPWR / CHAMPION
S.581 *THE BSS SUPREME CHAMPION ROSE BOWL TROPHY & RWAS CHAMPIONSHIP ROSETTE – for the Champion Beef Shorthorn exhibit.
– Sponsored by Longtown Mart & Shawhill Shorthorns

  • Overall Royal Welsh Champion 3353 MILLERSTON KASPER (H) Mrs Mary Cormack

S.582 – *Inverness Auction Mart Trophy for the Reserve Champion Beef Shorthorn Exhibit – Sponsored by Silson Herd

  • Overall Royal Welsh Reserve Champion 3373 OCEANVIEW PERFECTION (P) VG 88 AK and JK Smith

Dosbarth / Class S.580 – RWAS GROUP ROSETTES – For the best group of three animals, the property of the same exhibitor already entered and shown in the above classes – Sponsored by Netherwood Herd

  • The winning group was Charlesbury Livestock – Baird and Park with
    • 3374 CREAGA SKYLER (RO)(P) Charlesbury Livestock (Baird and Park)
    • 3391 CREAGA UTOPIA (RO) Charlesbury Livestock (Baird and Park)
    • 3399 CHARLESBURY HIGHLAND ROSIE (P) Charlesbury Livestock (Baird and Park)
  • Second place went to the Jodame herd (The Souter Family)
    • 2nd 3401 JODAME SUZIE Q (P) Michael & Joanne Souter
    • 2nd 3359 JODAME SAM (P) Michael & Joanne Souter
    • 2nd 3404 JODAME CARA SCARLETT (P) Michael & Joanne Souter
  • Third place went to LLwynhywel herd – Evans and Price with
    • 3370 CASTLEMOUNT MATRIX STRAWBERRY 3 (P) EX 95 Messrs Evans & Price
    • 3372 DINMORE PEONY (P) Messrs Evans & Price
    • Third animal TBC