Beef Shorthorn logo
Cow
Show Results

Stirling February Bull Sales – 2024

A fabulous display of Beef Shorthorn bulls and heifers entered the Show held at the annual February Bull Sales, Stirling. Our thanks to the United Auctions team for helping us to run the classes so smoothly and it was a delight to have such a high number of entries.

Class 1 – Bulls born on or between 15 January & 12 March 2022 (Senior)
1st 182 GLENDUAL SAMMY (P) Mr Grant Stephen
2nd 180 GLENISLA SIRROCCO (H) Major J.P.O. Gibb
3rd 172 LANGHAMS SULLIVAN Mr Andre Vrona
4th 179 SIGNATURE OF UPSALL (P) Upsall Castle Farms
5th 175 HIGHLEE SAMSON (P) Mark & Tracy Severn

Class 2 – Bulls born on or between 13 & 21 March 2022 (Senior)
1st 186 COXHILL SCOUT (P) Mrs L J Townsend
2nd 188 DUNCANZIEMERE SAMURAI (H) Alistair Clark and Sons
3rd 193 GLENISLA SAMSON (P) Major J.P.O. Gibb
4th 194 MAYFIELD SUPERSTAR (P) Gerard Te Lintelo
5th 187 SUPERB OF SKAILLHOUSE (H) Messrs. C. Macadie and Sons

SENIOR CHAMPION BULL

182 GLENDUAL SAMMY (P) Mr Grant Stephen

RESERVE SENIOR CHAMPION BULL

186 COXHILL SCOUT (P) Mrs L J Townsend

Class 3 – Bulls born on or between 22 March & 3 April 2022 (Intermediate)
1st 202 WESTBROAD SCOTIA (P) Natalie Hynd
2nd 204 DUNCANZIEMERE SALTIRE (P) Alistair Clark and Sons
3rd 197 RUNLEYMILL SAMSON (H) Mr J H Wilson & Ms J Dunning
4th 206 RATTRAY STORM (H) Rattray Estates Ltd
5th 198 MILTONLOCKHART SHREK (H) Jock Currie and Sons

Class 4 – Bulls born on or between 4 & 21 April 2022 (Intermediate)
1st 213 COXHILL SULTAN (P) Mrs L J Townsend
2nd 215 STONEHILLS SLOANE SQUARE (P) Mr G.L. Riby
3rd 212 COXHILL SPARTACUS (P) Mrs L J Townsend
4th 217 MEONSIDE SIMBA (P) (ET) D & T Bradley Farmer
5th 218 WESTBROAD SEAMUS (P) D. Welsh

Class 5 – Bulls born on or between 22 April & 3 May 2022 (Intermediate)
1st 222 SQUADRON LEADER OF UPSALL (P) Upsall Castle Farms
2nd 220 SOWERBYPARKS SUPERSTAR (P) S & G Hunt
3rd 230 WILLINGHAM SPITFIRE (P) Mr A Haigh
4th 226 MEONSIDE SNOWMAN (H) D & T Bradley Farmer
5th 223 MUIRESK STORMZY (P) Stuart G Mair & Sons

INTERMEDIATE CHAMPION BULL 

202 WESTBROAD SCOTIA (P) Natalie Hynd

RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION BULL

204 DUNCANZIEMERE SALTIRE (P) Alistair Clark and Sons

Class 6 – Bulls born on or between 4 May & 2 June 2022 (Junior)
1st 240 SOVEREIGN OF UPSALL (P) Upsall Castle Farms
2nd 232 WILLINGHAM SALAMANDER (P) Mr A Haigh
3rd 238 MEONSIDE SALVADOR (P) D & T Bradley Farmer
4th 239 MEONSIDE SHAMROCK (P) D & T Bradley Farmer
5th 234 CAIRNSMORE SUPERSTAR (P) Mr and Mrs B. Landers

Class 7 – Bulls born on or after 3 June 2022 (Junior)

1st 244 BURLLIE SALTIRE (P) D & M Wyllie
2nd 243 CAIRNSMORE SPACEMAN (P) Mr and Mrs B. Landers
3rd 242 WILLINGHAM SALAZAR Mr A Haigh
4th 245 CRICHTON SNOOP DOGG (P) T & I Walling
5th 246 FORDIE STARBURST (P) Mrs Fiona Davidson

JUNIOR CHAMPION BULL

240 SOVEREIGN OF UPSALL (P) Upsall Castle Farms

RESERVE JUNIOR CHAMPION BULL

232 WILLINGHAM SALAMANDER (P) Mr A Haigh

Class 8 – Heifers born on or between 16 February & 13 May 2022
1st 269 BALGAY SILKY BLYTHESOME S189 (P) Balgay Farm
2nd 265 BALGAY CRIMSON TIDE S1125 (H) Balgay Farm
3rd 267 BALGAY GRETA GIGHA S1162 (P) Balgay Farm
4th 261 WESTBROAD ROSETTE SUZIE (H) D. Welsh
5th 264 MOUNTBENGER SALLY (P) J.F. Irving & Son

Class 9 – Heifers born on or after 14 May 2022
1st 271 CRICHTON PATSY 1307 (P) T & I Walling
2nd 270 CRICHTON BALLERINA 1296 (P) T & I Walling
3rd 276 BURLLIE SHEILA (H) D & M Wyllie
4th 274 CRICHTON PATSY 1335 (P) T & I Walling
5th 273 CAIRNSMORE STACEY TULIP (P) Mr and Mrs B. Landers

FEMALE CHAMPION

269 BALGAY SILKY BLYTHESOME S189 (P) Balgay Farm

RESERVE FEMALE CHAMPION

265 BALGAY CRIMSON TIDE S1125 (H) Balgay Farm

SUPREME CHAMPION BULL

182 GLENDUAL SAMMY (P) Mr Grant Stephen

RESERVE SUPREME CHAMPION

202 WESTBROAD SCOTIA (P) Natalie Hynd

PAIRS

WILLINGHAM – Mr A Haigh

230 WILLINGHAM SPITFIRE (P)

232 WILLINGHAM SALAMANDER (P)

Group of Three

COXHILL – Mrs L J Townsend

186 COXHILL SCOUT (P)

212 COXHILL SPARTACUS (P)

213 COXHILL SULTAN (P)